TR
Dil Seçiniz

Makarna Üretimi için Kaliteli Çözümler: ANSELMO COMBINED LINE

Durum Gıda, Mersin’deki makarna fabrikasında fiyonk ve kuş yuvası makarna üretimi gerçekleştirmek için Anselmo Combined Line’ı tercih etti. Söz konusu hat, fiyonk ve kuş yuvası makarna üretimi için yüksek ürün kalitesi, uygun yatırım maliyeti, güvenli ve alan tasarrufu sağlayan çözümler sunuyor.

Makarna teknolojileri alanında dünyanın önde gelen firmalarından Anselmo, ünlü Arbella markasının yaratıcısı ve uluslararası alanda en prestijli tedarikçilerden bir tanesi olan Durum Gıda’nın Mersin’deki makarna fabrikasına yeni bir Anselmo Combined Line’ın kurulumunu gerçekleştirdi. Yeni hat, saatte 1500 kg kuş yuvası makarna ve 1000 kg fiyonk makarna üretim kapasitesine sahip. Durum Gıda, bu yeni hatla birlikte, Türkiye’de kuş yuvası makarnanın tek üreticisi haline gelirken, daha önceki fiyonk makarna üretim hattının kapasitesi düşünüldüğünde, fiyonk makarna üretiminde de en büyük üretici haline geldi. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, Durum Gıda, Anselmo’ya duydukları güvenin bir kanıtı olarak bu inovatif hattı tercih etti. Bu güvenin sebebi ise, firmanın makarna üretimine başlamasından bu yana, Anselmo’nun geleneksel hatlarının benzersiz tekniğini, teknolojik özelliklerini ve satış sonrası hizmetlerinin mükemmelliğini tecrübe ediyor olması.

EŞSİZ KONSTRÜKTİF SİSTEM
Anselmo Combined Line, eşsiz bir yapısal sisteme sahip; kuş yuvası makarna gibi zorlu bir ürün için daha önce hiç ulaşılamamış bir verimlilik düzeyinde, üst kalite üretim yapabiliyor ve aynı hat üzerinde, oldukça kısa bir zaman içerisinde, fiyonk makarna üretimini gerçekleştirebiliyor. Kuş yuvası makarnadan fiyonk makarna üretimine geçiş (ya da bunun tam tersi), bilgisayarlı hat kontrol sisteminde basit bir talimatla gerçekleştirilebiliyor. Hat, otomatik olarak, madde dozajlama sistemi, üretim kapasitesi, ürün taşıma sisteminin hızı, kurutma parametreleri ve nihai ürünün depolanması gibi bütün üretim süreci parametrelerini ayarlayabiliyor.

Hat, bir yuva ünitesi ve sabit bir pozisyonda kurulumu yapılan iki stamping makinesi ile donatılmış durumda. Bundan dolayı, sadece SW aracılığı ile seçilen ekipmanı aktive etmek yeterli görülüyor; bunun haricinde herhangi bir şeyi hareket ettirmeye gerek duyulmuyor. Bu sebeple, fiyonktan kuş yuvası makarnaya geçiş süresi sadece 10 dakika alırken, geleneksel bir hat üzerinde standart bir şekilden fiyonka geçiş süresi çok daha uzun sürüyor.

YÜKSEK ÜRÜN KALİTESİ VE UYGUN MALİYETLİ YATIRIM
Tüm ürün yüzeyi hava ile temas edebildiğinden dolayı, kuş yuvası makarna, tepsi hatlarında en etkin şekilde kurutulabiliyor. Makarna malzemesi, bant üzerine bırakıldığında, kuş yuvası makarna, hamur elastiğinden dolayı doğal olarak “kendisini yayar”: bu durum, kurutucu havanın daha iyi geçişini sağlıyor ve yuvaya, el yapımı bir ürünün geleneksel şeklini veriyor.

Makarna üreticileri, kuş yuvası makarnaları çeşitli şekillerde üretebilir ve bu şekilde, hassas bir hatta çok fazla para harcamaktan kaçınabilirler. Tek bir hatla, standart kısa kesim makarna ya da kuş yuvası makarna veya özel kısa kesim şekilli (fiyonk ya da Jumbo şekiller gibi) makarnalar üretebilirler. Bu yolla, sadece “özel” ürünlerin üretimi ile yetinmeyecek olan bir hat için sermaye immobilizasyonu riski de azalıyor.

GÜVENİRLİK VE ALAN TASARRUFU
Kuş yuvası makarna, yüksek hat güvenirliğinden dolayı son derece rekabetçi maliyetlerle üretiliyor. Aslında bu hat, standart ve özel kısa kesim şekillerin yanı sıra kuş yuvası makarnanın da üretiminin mümkün olduğu özel kısa kesim bir hat olarak biliniyor.

Bu hat, sınırlı alanı olan makarna üreticileri için ideal bir çözüm sunuyor. Söz konusu hat ile, geleneksel bir kısa kesim hattın (çok az daha uzun) kapladığı aynı alanda, daha düne kadar sadece iki farklı hat ile mümkün olan ürün çeşidini üretmek mümkün hale geldi.

Kaynak: BBM Dergisi

SPONSORLAR
MEDYA PARTNERLERİ
DESTEKLEYEN KURUMLAR