Menü
Sosyal Medya

Basın Bülteni

03.01.2019

40 alım heyeti, 27 ziyaretçi grubu, kesinleşmiş 86 ülke
İDMA 2019 için gün sayıyor
Un, yem, pirinç, bakliyat, makarna ve bisküvi sektörlerine yatırım yapmak isteyenler, uluslararası nitelikteki ilk ve tek teknoloji fuarı İDMA için gün saymaya başladı. 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında sekizinci kez gerçekleştirilecek olan İDMA Fuarı, 40 ülkeden alım heyeti, 27 ülkeden ziyaretçi grubu, 86 ülkeden katılımı kesinleşmiş binlerce ziyaretçi ile bir kez daha sektöre yön vermeye hazırlanıyor.

Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı İDMA, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde sekizinci kez, binlerce yerli ve yabancı profesyonel yatırımcıyı ağırlamaya hazırlanıyor.

58 DERNEK, 27 GRUP, 86 ÜLKE
Fuar organizatörü Parantez Uluslararası Fuarcılık, 144 ülkede gerçekleştirdiği tanıtım çalışmaları neticesinde sektörün öncü dernek, birlik ve diğer sivil toplum kuruluşlarından destek almaya ve grup katılımlarını planlamaya devam ediyor. Fuar şirketi, Aralık 2018 sonu itibariyle 86 ülkeden ziyaretçi katılımını onayladı. Halihazırda tüm dünyada 58 dernekle ortak çalışma yürüten şirket, 27 ülkeden de grup bazlı katılım için onay almayı başardı.

OAİB VE PARANTEZ GÜÇBİRLİĞİYLE 40 ÜLKEDEN ALIM HEYETİ
Ziyaretçi konusunda yine iddialı olan Parantez, bu yıl alım heyetleri konusunda da önemli bir avantaj sağladı. Türkiye'nin dış ticaretini geliştirmek isteyen Ticaret Bakanlığı, yapılan görüşmeler neticesinde yurtdışı ziyaretçi katılımıyla başarı kazanmış İDMA Fuarı'nı, sektörel nitelikli uluslararası fuarlara verdiği destek kapsamına aldı. Bu destek kapsamında, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizatörlüğünde, 8. İDMA Fuarı'na, başta Afrika ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın birçok noktasından alım heyeti getirilecek.

OAİB'in Alım Heyetleri için yapacağı çalışmalara Parantez Fuarcılık da 144 ülkeyi kapsayan 90 bin profesyonel datasıyla ve 5 farklı dilde tanıtım yapan ekibiyle destek verecek. Bu güç birliğiyle, İDMA'ya 40'a yakın ülkeden Alım Heyeti getirilecek.

KATILIMCILARA TİCARET BAKANLIĞI VE KOSGEB DESTEĞİ
Ticaret Bakanlığı'nın İDMA Fuarı'na sağladığı desteklerden biri de katılımcılara yönelik. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olarak kurulmuş, ihracatçı birliklerine üye İDMA katılımcıları, fuar katılım bedeli ve stant harcamalarının önemli bir bölümü için Ticaret Bakanlığı'ndan destek alabilecekler.

Değirmencilik sektörünün uluslararası arenadaki tek buluşma platformu olan İDMA, aynı zamanda KOSGEB tarafından da destekleniyor. İDMA 2019 Fuarı'na katılacak firmalar, KOSGEB'den de metrekare başına 250 TL destek alabilecekler.

İDMA'nın uluslararası ihtisas fuarı olması nedeniyle hem Ticaret Bakanlığı hem de KOSGEB tarafından sağlanan bu destekler, ekonomik olarak durgun bir dönem geçiren sektörün, önemli bir pazarlama platformu olan İDMA'ya, ekonomik kaygılar olmadan katılım gösterebilmesini sağlayacak. Her iki destek, aynı zamanda Türk firmalarının uluslararası pazarlardan pay almasına ve ülkenin ihracat potansiyelini arttırarak döviz girişi sağlanmasına destek olacak.

ZİYARETÇİLERE THY DESTEĞİ
Fuar organizatörü Parantez Fuarcılık, avantajlı yatırım yapmak isteyenlerin adresi İDMA'nın ziyaretçi kitlesini arttırmak için birebir tanıtımların yanı sıra dünyanın birçok noktasında etkinliklere katılmaya ve basın yayın, sosyal medya, dijital pazarlama gibi her türlü mecrayı en etkin şekilde kullanmaya devam ediyor.

Bununla birlikte ziyaretçiler için bazı ekonomik kolalıklar sağlamanın yollarını da arayan Parantez, İDMA 2019 Fuarı için İstanbul'a gelecek yerli ve yabancı ziyaretçilerin daha ekonomik bir uçuş gerçekleştirmelerini sağlamak için Türk Hava Yolları (THY) ile yüzde 20'ye varan indirim konusunda anlaştı. Yapılan anlaşmayla dünyanın sayılı hava yolu şirketlerinden biri olan THY, fuarın "Resmi Hava Yolu" şirketi oldu.

TABADER VE PARANTEZ İŞBİRLİĞİYLE İDMA'DA EĞİTİM
Değirmencilik, un ve yem sektörünün nitelikli insan gücüne katkı sunmak için düzenlenmeye başlanan Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi'nin üçüncüsü, 21-23 Mart 2019 tarihleri arasında bir kez daha İDMA çatısı altında gerçekleştirilecek. Değirmenci Dergisi'nin organizatörlüğünde ilki İDMA 2013, ikincisi İDMA 2017 Fuarı esnasında düzenlenen ve büyük ilgi toplayan Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi'nin üçüncüsü, değirmen ve bakliyat işleme teknolojileri sektörünün genç ve dinamik derneği TABADER organizatörlüğünde gerçekleştirilecek.

TABADER, sektörün nitelikli insan gücü ihtiyacına yönelik eğitim hedeflerini yerine getirmek için başarı kazanmış bir organizasyon olan Sertifikalı Değirmencilik Eğitimi'ne bir önceki eğitimlerde ortak olmuştu. 2019'da eğitim organizasyonun tamamını üstlenen TABADER, Prof.Dr. Mustafa Bayram öncülüğünde eğitimin daha da geliştirilmesi çalışmalarını sürdürüyor.

Eğitimler, un ve yem sektörlerine yönelik olarak iki farklı salonda, İngilizce-Türkçe olmak üzere 2 dilde, eş zamanlı olarak düzenlenecek. 3 gün sürecek eğitimlerin ilk gününde enerji yönetimi, inovasyon, ar-ge, ür-ge, kalite kontrol, risk analizleri gibi hem un hem yem sektörünü ilgilendiren ortak konular ele alınacak. Sonraki iki gün tahıl (un) değirmenciliği ve yem değirmenciliği alanlarına özel olarak depolama teknikleri, dünyadaki yeni trendler, diyagram, katkı maddeleri ve vitaminler, kalite kontrol, otomasyon, makine ve mekanik bakım, rasyon hazırlama, ön temizleme ve kırma hatları gibi konular ele alınacak. Alanında uzman akademisyen ve endüstri temsilcilerinin vereceği teorik eğitimler, fuar alanında düzenlenecek yeni ürün ve teknoloji demolarıyla desteklenecek. Katılımcılar, iki gün sürecek eğitimin ardından sertifikalarını alacak. Eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgilere ve kayıt formuna www.tabader.org üzerinden ulaşılabilir.

*************

10.04.2018

Değirmencilikte avantajlı yatırımların adresi İDMA, 20-23 Mart 2019'da
Un, yem, pirinç değirmencileri ile bakliyat, makarna ve bisküvi üreticileri, avantajlı yatırım fırsatlarından yararlanmak için 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında 8. kez dünyanın uluslararası niteliğe sahip tek değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri fuarı olan İDMA'da buluşacak.

Dünyanın uluslararası niteliğe sahip tek değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri fuarı olan İDMA, yurt dışı tanıtımları, sektörel derneklerle güçlü işbirliği, 150 ülkede 85 bin profesyonele ulaşan yayınları ve Parantez Uluslararası Fuarcılık'ın sektörde 15 yılı aşkın tecrübesiyle yine avantajlı yatırım yapmak isteyenlerin adresi olacak. Değirmencilik sektörünün geleceği yine Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı-İDMA'da belirlenecek, endüstrinin çarkları İDMA'da dönecek.

Tahıl, günümüzün en önemli stratejik ürünlerinden biri. Çünkü birçok gıdanın temel maddesini oluşturan tahıllar dünyanın beslenmesinde çok kritik bir yere sahip. Birçok ülke gıda güvenliğini garanti altına almak için tahılda verimliliği artırmaya yönelik Ar-Ge çalışmaları yapıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) tahminlerine göre 2017'de dünyada 2 milyar 640 milyon ton tahıl üretimi yapıldı. Bu rakam, dünya rekoru anlamına geliyor. Üretimle birlikte tahıl ticareti de yükselişte. Uluslararası Tahıl Konseyi, 2017/18 sezonunda tahıl ticaretinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 361 milyon tona ulaşacağını öngörüyor. Yükselen bu stratejik değer ve üretim rakamları, tahılları işleyip sofralarımızın bereketlenmesinde kritik bir halkayı oluşturan değirmencilik sektörünün önemini de artırıyor.

İşte bu kritik hususu yıllar önce görüp dünya değirmencilik sektörünün teknoloji ve bilgi paylaşımı yaptığı bir platform olma hedefiyle yola çıkan Uluslararası Un, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Yem Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı-İDMA, sekizinci kez kapılarını açacak olmanın heyecanını yaşıyor. Tüm dünyada ekonomik daralmanın yaşandığı 2017 yılında, çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmeyi başaran İDMA, bu başarısını 2019'da da katlayarak devam ettirmeyi hedefliyor. Fuarın organizatörü Parantez Uluslararası Fuarcılık, İstanbul'daki merkez ofisi ve yurt dışı temsilcilikleri ile tanıtım faaliyetlerine kesintisiz devam ediyor. Bu kapsamda beş kıtada, 150 ülkede, 85 bin profesyonel ve sektör temsilcisi ile sürekli irtibat sağlanıyor. Değirmencilik sektöründe 15 yıllık birikimin sonucu oluşturulan veri tabanındaki kişilere e-mail ve telefon aracılığıyla ulaşılarak İDMA'nın tanıtımı yapılıyor. Sosyal medyadaki sektörel paylaşımlarla da İDMA heyecanı canlı tutuluyor. Uluslararası fuarlarda gerek açılan stantlar gerekse katılımcı firmalara yapılan ziyaretlerle fuarın önemi anlatılıyor. Parantez bünyesindeki Miller, Değirmenci, Feed Planet ve BBM gibi un ve yem sektörünün referans dergiler ile de hem sektörün nabzı tutuluyor hem de piyasadaki gelişmeler an be an takip ediliyor. Düzenlenen teknik eğitim ve konferanslarla ile de bilgi paylaşımı yapılıyor ve sektör temsilcileriyle yakın temas korunuyor. Fuar için şimdiden 60'ı aşkın yabancı sektörel dernek ile birlikte birçok uluslararası yayının desteği alındı. İDMA ekibi, değirmen makinesi üreticilerinin yatırım fırsatı kolladıkları Afrika ve Ortadoğu ile dünya tahıl piyasalarında söz sahibi olmaya başlayan Karadeniz havzasında yoğun mesai harcıyor. Güneydoğu Asya ile Latin Amerika da yoğun bir kampanyanın yürütüldüğü bölgeler arasında. Aralıksız devam edecek olan bu tanıtım faaliyetlerinin neticesinde İDMA 2019'a 10 bine yakın sektör profesyonelinin gelmesi bekleniyor.

İDMA'NIN TECRÜBESİ, DEĞİRMENCİLERE YATIRIM OLARAK DÖNECEK
Dünyanın uluslararası niteliğe sahip tek değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri fuarı olan İDMA, yurt dışı tanıtımları, ülkelerin değirmencilik dernekleriyle yıllar boyunca geliştirilen güçlü işbirliği, 150 ülkede 85 bin profesyonele ulaşan yayınları ve Parantez'in sektördeki 15 yılı aşkın uzmanlığı ve tecrübesiyle yine avantajlı yatırım yapmak isteyenlerin adresi olacak. Değirmencilik sektörünün geleceği yine İDMA'da belirlenecek, endüstrinin çarkları İDMA'da imzalanacak anlaşmalarla dönecek.

DÜNYA DEĞİRMENCİLİK DEVLERİ İDMA'DA BULUŞACAK
20 Mart 2019'da kapılarını açacak olan 8. İDMA, Türkiye'nin en büyük ve en köklü fuar alanı olan İstanbul Fuar Merkezi'nde (Yeşilköy) düzenlenecek. Toplam 38 bin metrekarelik bir alanda düzenlenecek olan fuarda, aralarında dünya değirmen, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri sektörünün en büyüklerinin de yer aldığı 280'i aşkın yerli ve yabancı marka stant açarak en son teknolojilerini yatırımcıların beğenisine sunacak.

İDMA'da sergilenecek teknolojiler:
• Tahıl ve Un Değirmenleri Teknolojileri
• Bulgur Üretim Teknolojileri
• Yem Üretim Teknolojileri
• Pirinç ve Bakliyat İşleme Teknolojileri
• Makarna Üretim Teknolojileri
• Bisküvi Üretim Teknolojileri
• Tahıl ve Bakliyat Depolama Teknolojileri
• Laboratuvar Ekipmanları
• Yedek Parça ve Yan Sanayi Ürünleri