Menü
Sosyal Medya

Ahi Evran Üniversitesi kaba yem çeşitliliğini artıracak

29/03/2018

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversite olarak hayvancılığın önemli merkezlerinden Kırşehir’de kaba yem sıkıntısını gidermek için önder çiftçiler vasıtasıyla üreticileri ürün çeşitlendirilmesine yönlendireceklerini söyledi.
Karakaya, Yükseköğretim Kurulunun pilot seçtiği 5 üniversite arasına “tarım” ve “jeotermal” alanlarında AEÜ’nün de girdiğini belirterek, yem bitkilerinde kaba yem üretimine özel önem verdiklerini dile getirdi. Bozkırın arazilerinin özellikle arpa ve buğday ekimine mahkûm olmaması için Ziraat Fakültesi arazisinde farklı deneme üretimleri yaptıklarına işaret eden Karakaya, bunlar arasında sulu yem ihtiyacını karşılayacak “yem karpuzu” ve “dallı darı” gibi bitkilerin bulunduğunu anlattı.
Kırşehir de 12 bin 80 büyükbaş işletmesi bulunduğuna dikkat çeken Karakaya, böyle bir şehirde kaba yem ihtiyacının ancak yüzde 5’inin karşılanabiliyor olmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. Karakaya şunları söyledi: “Çiftçimizin arpa ve buğdaya mahkûm olmasını engellemeye çalışacağız. Arpa ya da buğdayın 5 kilogramından elde edilen samanın vereceği proteini 1 kilogramdan verecek bir bitki varsa o zaman biz bu bitkiyi tercih edeceğiz. Önder çiftçilerimizle işbirliği yapacağız. Tarlalarında ekim yaparak süreçlerini takip edeceğiz ve onları yönlendireceğiz. Böylece Kırşehir’de ileriye dönük bir kaba yem hamlesini başlatmış olacağız.”

Diğer Haberler