Menü
Sosyal Medya

Balık Yemi Üretimi, Üretim Teknolojileri ve Katkıları

02/12/2018

Küresel balık yemi piyasasının toplam büyüklüğü hangi rapora bakıldığına göre değişiklik gösteriyor. Ancak çoğu raporun ortak bir noktası var: su ürünlerine olan talebin artışına bağlı olarak balık yemine olan ihtiyaç da artış kaydediyor. Bu da çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde orta sınıfın gelirinde yaşanan artıştan kaynaklanıyor.

Balık yemi piyasasıyla ilgili iki önemli olgu söz konusu. Bunların birincisi piyasanın büyümesi, ikincisi ise yem maddeleri fiyatında yaşanan artış. Balık yemi piyasasında yaşanan büyümeyi destekleyen faktörlerden bazıları deniz mahsullerine olan talebin büyümesi ve balık ununun müsaitliği olarak sıralanabilir. Diğer yandan, ham madde fiyatlarındaki artış ve balıkçılıkla ilgili çevreye dair mevzuatlar gibi pazarı kısıtlayan birtakım faktörler de mevcut. Balık yeminde kullanılan ham maddelerin fiyatı birçok parametreye bağlı olarak artıyor. Bu durum katkılarda daha uygun fiyatlı olanlarla bir değişim talebi yaratırken üretimi de güçlendirebilir.

Balık yemi piyasası hakkında büyüklük, gelişim ve büyüme rakamlarına dair istatistik verileri sunan çok sayıda rapor bulunmakta. Her ne kadar bu rakamlar piyasasının büyüklüğü hakkında birbirinden farklı bilgiler verse de üzerinde uzlaştıkları temel noktalar da bulunuyor. Tüm raporlar balık yemi piyasasının daimi olarak büyüdüğünü ve yakın gelecekte yıllık yüzde 10 gibi bir büyüme oranı beklendiği belirtiyor. Bu da çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde orta sınıfın gelirinde yaşanan artıştan kaynaklanıyor.

Diğer Haberler