Menü
Sosyal Medya

Ortadoğu’nun Un ve Makarna İhtiyacını Güneydoğu Karşılıyor

08/03/2018

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde (GAİB) gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, sektördeki gelişmeler ve ihracat değerlendirildi. Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, ocak ayında bölgeden 169 milyon 937 bin dolarlık hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yaptıklarını açıkladı. İhracatta bölgenin sektördeki lider konumunun devam ettiğini belirtti. Mevcut pazarlarda yaşanan istikrarsızlıklara rağmen 2018’e güçlü bir başlangıç yaptıklarını dile getiren Altunkaya, “Hakim olduğumuz bazı pazarlarda uzun süredir devam eden olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımızın başarıları takdire şayan. Lakin, ihracat hedeflerine ulaşmamız için pazarlarımızı dengeli bir şekilde artırmamız gerekiyor. Yeni pazarlara yönelik sürdürdüğümüz projelerimize yenilerini ekleyerek 2018 yılını en etkin ve verimli şekilde tamamlamayı arzu ediyoruz” dedi.
Sektörün ihracatında öne çıkan bölgelere değinen Altunkaya, “Ortadoğu’nun gıda ihtiyacını Güneydoğu karşılıyor. Bölgede yaşanan tüm güçlüklere rağmen Ortadoğu ülkeleri sektör ihracatımızdan yüzde 75,4 pay aldı. Bu bölgeye ocak ayında 128 milyon dolarlık ihracat yaptık. Ortadoğu’yu 31 milyon bin dolarla Afrikaülkeleri takip ederken, Afrika’nın ihracat içerisindeki payı da yüzde 18,4 olarak gerçekleşti. Bu ülkeler sektörümüz için büyük potansiyel arz ediyor. Bu nedenle, 2018 yılında Afrika’ya yönelik yeni pazar çalışmalarımız olacak. Üçüncü sırada yer alan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız ise 3 milyon 406 bin dolar olarak gerçekleşti. Ancak, bu rakam arzu edilen seviyenin çok çok altında ve bu bölgeye ihracatımızı en kısa zamanda artırmak zorundayız. Diğer taraftan ihracatımızın geçen yıla göre yüzde 63,2 oranında artış göstermiş olmasını, bölge ihracatçısının farklı pazarlara açılması için yapılan pazar çalışmalarının bir sonucu olarak değerlendiriyorum.” şeklinde konuştu.
Bölge ihracatında ön sıralarda bulunan ürünler hakkında da bilgi veren Altunkaya, “Yılın ilk ayında gerçekleştirilen ihracatın önemli bir kısmını ‘buğday unu’ oluşturdu. Bölgeden ocak ayında 40 milyon 886 bin dolarlık buğday unu ihracatı gerçekleştirildi. En fazla ihracatı yapılan ikinci ürünümüz ise makarnadır. Bölgemizden 31 milyon 853 bin dolarlık makarna ihracatına imza atıldı. Üçüncü sırada ise 21 milyon 972 bin dolarla “bisküvi-pasta” ürünleri ihracatı gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler