Menü
Sosyal Medya

Türk bilim adamları buğdayın yetişme süresini 60 güne indirdi

08/03/2018

Avustralya’da bulunan Queensland Üniversitesi’nden Dr. Lee Hickey tarafından NASA’nın uzayda bitki yetiştirme çalışmalarından esinlenerek geliştirilen hızlı ıslah yöntemi (Speedbreeding), Türkiye’de ilk kez Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde (KMÜ) uygulandı. Yapılan çalışmalar neticesinde buğdayın yetişme süresi 60 güne indirilmiş oldu.
KMÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Aydın’ın başkanlığında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen “1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı” kapsamındaki projeyle, buğdayın bir yetişme döneminin 60 günde tamamlanması sağlandı.
Projenin başındaki isim olan Prof. Aydın, projeye 2017 yılında başladıklarını ve aldıkları ilk sonuçların yurtdışındaki çalışmaları teyit ettiğini söyledi. Buğdayın yetişme dönemini 60 güne indirdiklerini belirten Aydın, “Yetişme döneminin 60 güne inmesi yılda 6 jenerasyon ürün anlamına geliyor. Bu da buğdayın ıslah prosedürü için çok ciddi bir avantaj. KMÜ olarak bu yöntem ile tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza hizmet vermeye ve işbirliği yapmaya hazırız.” dedi.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül de uygulanmaya başlanan hızlı bitki ıslah yönteminin bilim dünyası, tarım sektörü ve bölgesel kalkınma adına önemli bir gelişme olduğunu aktardı. Proje sayesinde tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren firmaların tohum geliştirme konusundaki taleplerini üniversite olarak 1-2 yılda karşılayacaklarını vurgulayan Akgül, “Proje yürütücümüz Prof. Dr. Nevzat Aydın hocamız ve proje ekibinin yürüttüğü hızlı bitki ıslah projesi dünyada bir süredir uygulanıyor. Ülkemizde ise ilk kez üniversitemizde uygulanan bir projedir.” diye konuştu.

Diğer Haberler