Menü
Sosyal Medya

Stant Hizmetleri

 • A. STANDART STANT (PAKET STANT)

  standartstant_idma
  • Standart stant kapsamına dahil olan hizmetler alttaki gibidir;
  - 1 adet Masa,
  - 1 adet Banko,
  - 2 adet Sandalye,
  - Stant alınlığı ve 20 karaktere kadar firma isim yazımı,
  - Aydınlatma (Her 3 m2 için 100W spot),
  - 3'lü uzatma kablosu,
  - Çöp kovası,
  Not: 18 m2 üzeri katılım gösteren firmalara ilave 1 Masa ve 2 Sandalye daha verilir.

  • Standart stant ile katılım yapan firmalar ihtiyaç duydukları ekstra malzemeler için, Sedef Grup firması ile iletişime geçebilirler (İletişim listesinde mevcuttur).

 • B. ÖZEL TASARIM STANT KURALLARI

  • Özel stant yaptıran katılımcıların, dekoratörleriyle yapacağı anlaşmada aşağıdaki konuları ayrıntılı olarak belirtmesi önemlidir. Dekoratör firmaların, "ANAHTAR TESLİMİ STANT" kurmaları gerektiği unutulmamalıdır.

  DEKORATÖR FİRMALARIN SORUMLULUĞU OLAN BAŞLICA KONULAR:
  1. Özel stant dekorasyon projesinin onaylatılması,
  2. Stantların Katılımcı El Kitabında belirtilen zaman dilimleri içerisinde kurulabilecek ve sökülebilecek şekilde tasarlanması, kurulum ve söküm için belirtilen zaman dilimlerine uyulması,
  3. Fuar alanı içerisinde, standın uygulama ve yapımında, Katılımcı El Kitabında belirtilen malzeme ve aletlerin kullanılmaması,
  4. Fuar sabit alanına zarar verilmemesi,
  5. Standın elektrik, hava ve su bağlantılarının Parantez'e önceden bildirilmesi ve gerekli bağlantı ücretlerinin fuar alanında Sedef Grup'a ödenmesi,
  6. Stant yapımından ve sökümünden kaynaklanan her türlü kaba atık, birikinti, moloz ve çöplerin tahliyesinin yapılması,
  7. Stantta gereken yangın söndürme cihazının bulundurulması,
  8. Aksi durumlarda doğacak her türlü cezai yaptırımın tazmin edilmesi,
  9. Ekteki İş sağlığı ve güvenliği kılavuzunun okunup dikkate alınması.

  • Katılımcı firma, hazırlayacağı özel stant dekorasyon projesini, 1 Mart 2019 tarihine kadar Parantez Fuarcılık'a onaylatmalıdır. Parantez Fuarcılık, projenin genel fuar düzenine ve teknik şartlarına uygunluğunu denetleme, gerekli gördüğü hallerde değişiklik isteme yetkisine sahiptir.
  • İki katlı özel stant tasarımlarından, katılım bedelinin yüzde 50 oranında ilave ekstra ücret talep edilir.
  • Stantların azami yükseklik sınırı 9. ve 10. salonlarda 5 metre, fuaye alanında 2,60 metredir. Üst yükseklik sınırlarının aşılması tehlikeli ve yasaktır.
  • Özel stantlar, diğer stantların görünümlerine estetik açıdan zarar vermeyecek şekilde tasarlanmalı ve yapılmalıdır. Stantta kullanılan yazılar, logolar ve ticari marka imaj çalışmaları, 5 metre olan maksimum stant yükseklik alanı içerisinde kalmalıdır.
  • Salonların orta alanında bulunan ve stant alanı ada şeklinde olan katılımcıların, özel stant dekorasyonlarını 4 tarafı duvarla (sırt) kapalı olacak şekilde yaptırmaları yasaktır.
  • Katılımcılar, fuar alanı zemininde ya da kolonlarında bulunan kanallardan alınacak su, elektrik, basınçlı hava, iletişim hattı, atık su devresi sistemlerinin işletilmesine engel olacak bir stant tasarımında ve uygulamasında bulunamazlar.
  • Stant tertibatının dışı, her cephede aynı kalite standartlarına sahip olmalıdır. Stantların, koridorlardan görülen dış yüzeyleri ya da komşu stantlara yukarıdan bakan tarafları, dekore edilmeli ve katılımcının herhangi bir logosunu veya ticari markasını taşımamalıdır. Sergi sırasında anlaşmazlıkların yaşanmasının engellenmesi için katılımcıların komşularıyla bilgi alışverişinde bulunmaları önerilir.
  • Kendi standı içinde bir sütuna sahip olan katılımcılar, 9. ve 10. salonlarda zeminden maksimum 5 metre yüksekliğe kadar sütunun etrafına kaplama yerleştirebilirler. - Kaplamalar doğrudan sütuna uygulanmayacak ve 0,5 metrelik bir boşluk ile sütundan ayrılacaktır,
  - Sütunlarda ve duvarlarda bulunan havalandırma menfezleri, yangın söndürme tüpleri ve hortumları, kaplamaya dahil edilmeyecek ve bu bölümlerin önü sürekli açık kalacaktır.
  • Katılımcı firmalar ve dekoratörler, stantlarında her 100 m² için 1 adet 6 kg'lık kuru kimyevi toz içeren yangın söndürme cihazı bulundurmak zorundadırlar..

 • C. GENEL FUAR KURALLARI

  • Fuar katılım sözleşmesinde imzası bulunan katılımcı firmanın, temsilcisi olmadığı bir firmanın ürünlerini ya da hizmetlerini stantta sergilemesi ve tanıtması, Fuar Katılım Sözleşmesi'nde de belirtildiği gibi "Ek Katılımcı" statüsünde mümkündür. Bu durumda her firma/ürün/hizmet için 10.000 $ + KDV ekstra katılım bedeli ödenmesi gerekir. Sözleşmede imzası bulunan katılımcı firmanın standında, "Ek Katılımcı" olarak bulunacak firma/ürün/hizmet(ler) varsa, onların da 'Katılımcı Teknik Bilgi Formları'nı doldurup göndermeleri gerekir.
  • Fuar katılım sözleşmesinde imzası bulunan katılımcı firmanın, önceden Parantez Fuarcılık'a yazılı bildirim yapmadan bir başka gerçek ya da tüzel kişiye standı kullandırması durumunda, Parantez Fuarcılık standı boşaltma hakkına sahiptir. Bu durumda sözleşmede imzası olan ana katılımcı, hiçbir zarar ziyan talebinde bulunmayacağını ve bu doğrultuda Parantez Fuarcılık'ın uğrayacağı zararı tazmin edeceğini imzaladığı sözleşmede kabul ve taahhüt etmiştir.
  • Stant sınırları içindeki gürültü seviyesi 80 db'yi geçemez. Önceden onay vermiş olsa bile fuar alanı yönetimi; gürültüye, görsel kirliliğe, toza, titreşime veya diğer emisyonlara neden olan ya da fuar ve katılımcılara başka nedenlerle aşırı rahatsızlık veren her türlü faaliyeti kısıtlama veya yasaklama yetkisine sahiptir.
  • Salonun tavanına asılan tüm afişler, aydınlatma armatürleri ve tavanlar, stant tasarımının dahili birer parçasıdır. Bu nedenle sergi stant alanı içinde olmalıdır.
  • Balon ve diğer uçan nesneler için izin verilen gazlar sadece helyum ve havadır. Gazla çalışan mutfak aletlerinin kullanımına izin verilmez.
  • Fuar kapanış saatinden 30 dakika sonra stantların elektriği kesilir. Kapanış saatinden sonra stantlarında çalışma yapmak isteyen katılımcılara, genel güvenlik nedeniyle izin verilmemektedir.
  • Fuar süresince katılımcıların fuar alanına giriş saati en erken 09:00'dur. Bu saatten önce genel güvenlik nedeniyle fuar alanına giriş yasaktır.

 • D. STANT KURULUM VE SÖKÜM KURALLARI

  • Fuar alanına yerleşim ve alandan çıkış sürecinde sıkıntı yaşanmaması için aşağıda belirtilen "Alana Giriş-Çıkış Tarih-Saat" ve kuralları dahilinde hareket etmeniz önemle rica olunur.

  ALANA GİRİŞ-ÇIKIŞ TARİH VE SAATLERİ
    Kurulum için alana giriş 18 Mart 2019 Saat 12:00'de başlar, ve fuar açılış günü (20 Mart 2019) sabah 03:00'e kadar çalışmalar devam edecektir.
    Söküm çalışmaları fuarın son günü (23 Mart 2019) akşam 17:30'da başlar ve 24 Mart 2019 Pazar Saat 23:59'a kadar bitirilmesi gerekmektedir.
  Not: Fuar alanı, kurulum sürecinde 24 saat çalışmaya uygundur.
  FORKLİFT VE VİNÇ HİZMETİ
    • Fuar kurulum ve söküm süresince forklift ve vinç hizmeti Parantez Fuarcılık tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Bu hizmet sadece katılımcı firmanın makinelerinin ve malzemelerinin, stant alanına bırakılmasını kapsamaktadır. Montaj ve söküm işlemeleri için forklift ve vinç hizmeti verilmemektedir. Katılımcı ve dekoratör firmalarının, ekstra vinç ve forklift hizmeti talepleri için Reds Logistics ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

  • Özel standın kurulum ve sökümü tamamen katılımcı firmaya ve dekoratörüne aittir. Katılımcı firma ve dekoratörü, kurulum ve söküm işlemlerinde, alana giriş-çıkış takvimine uygun hareket etmek zorundadır.
  • Katılımcı firmanın ya da dekoratörünün, fuar alanına kurulum için getirdiği konstrüksiyon malzemelerinin montaja hazır halde olması gerekmektedir.
  • Fuar alanı içerisinde, standın uygulama ve yapımında, şu malzeme ve aletler kullanılmamalıdır: alçıpan uygulaması, alana gelen modüllerde birleştirici kaynak işlemi hariç kaynak veya spiral kullanımı, su bazlı boya hariç püskürtme veya fırça ve rulo ile her türlü boya, toz emici torba harici ahşap kesim (hızar kullanımı) ve zımpara işlemi, 400w ve üzeri aydınlatma armatürü, çivi tabancalarının kullanımı.
  • Fuar alanındaki duvar, duvar panosu, alüminyum malzeme ve benzeri sabit malzemeleri delmek, çivi çakmak, boyamak, çift taraflı bant dışında yapıştırıcı malzeme kullanmak ve fuar sabit alanına zarar vermek yasaktır. Aksi durumda, katılımcı firma verdiği her türlü hasarı nakden ödemekle yükümlüdür.
  • Katılımcı firma, stant kurulumunda dekoratör firmaya gerekli elektrik, hava ve su bağlantılarını yaptırmalıdır. Dekoratör firmanın yapmadığı elektrik, hava ve su bağlantıları, Sedef Grup teknik ekipleri tarafından, bedeli dekoratör firmadan alınarak yapılacaktır.
  • Katılımcıların ve dekoratörlerinin, stantların kurulumunu 20 Mart 2019 sabahı en geç 03:00'e kadar tamamlaması gerekmektedir. 20 Mart 2019 Çarşamba günü Sabah 03:00'den sonra gelecek hiçbir makine ve teçhizat içeri alınmayacaktır.
  • Katılımcıların ve dekoratörlerinin, 23 Mart 2019 Cumartesi günü saat 17:30'dan 24 Mart 2019 Pazar günü saat 23:59'a kadar fuar alanını tamamen boşaltmaları gerekmektedir. Söz konusu tarihe ve saate kadar kaldırılmayan stantlar ve malzemeler, herhangi bir uyarı yapılmaksızın fuar alanı yönetimi teknik ekipleri tarafından sökülerek alandan uzaklaştırılır ve bununla ilgili doğacak tüm masraflar ilgili dekoratör firmaya ya da katılımcıya fatura edilir. Ayrıca katılımcı, teslim edemediği stant alanı nedeniyle, geciktiği her saat için 2.500 Dolar + KDV'yi nakden ve defaten 24 saat içinde ödemekle mükelleftir. Boşaltma sırasında oluşacak hasar, kayıp ve masraflardan Parantez Fuarcılık sorumlu değildir.
  • Güvenlik nedeniyle kurulum ve sökme işlemleri sırasında koridorlara, engel oluşturabilecek hiçbir malzeme veya çalışma aleti yerleştirilemez. Tüm malzemeler, standın sınırları içinde kalmalıdır. Aksi halde salonun temizliğinden sorumlu hizmetliler, koridorlara bırakılan nesneleri kaldıracak ve katılımcı meydana gelen zararların tazmini için hiçbir hakka sahip olmayacaktır.
  • Özel stant dekorasyon firmaları, fuar kurulumu ve sökümü esnasında malzemelerini indirebilirler ancak bu malzemelerin güvenliğinden Parantez Fuarcılık sorumlu değildir.

 • E. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURALLARI

  • Özel tasarım stantların planları ve kurulumları, İDTM-İFM'nin "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KILAVUZU"na uygun olmalıdır. Söz konusu kılavuz bu kitapçıkla birlikte tarafınıza iletilmiştir.
  • Katılımcılar ve dekoratörler, stantların kurulum ve sökümü ile fuar dönemlerinde, stantlarında yalnızca sigortalı personel çalıştırabilirler.
  • Söz konusu personelinin yasal mevzuat gereği emniyet ve güvenlik içinde çalışmasını sağlamak, tüm tedbirleri eksiksiz almak, koruyucu malzemeleri temin ederek personeline dağıtmak, kendi personelini veyahut taşeron personelini ilgili mevzuat hükümlerine göre seçip eğitmek, kontrolü altında çalıştırmak ve denetlemek katılımcı ve dekoratörlerin yükümlülüğündedir.
  • Katılımcı ve dekoratörlerin, fuar alanında çalışacak her bir personel için İFM'den onaylı "Kimlik Kartı" alması gerekmektedir. Kimlik Kartları için personel listesinin ve söz konusu personellere ait aşağıdaki belgelerin fuar kurulumundan önce isg1@wtcistanbul.net, isg2@wtcistanbul.net e-mail adresine gönderilmesi gerekmektedir.

  Fuar alanında çalışacak personel için talep edilen belgeler:
  - SGK işe giriş bildirgesi
  - Sağlık Uygunluk Belgesi (Gece ve Yüksekte Çalışabilir, İşyeri Hekimi Onaylı)
  - Temel iş Sağlığı ve Güvenliği ve Yüksekte Çalışma Eğitim Belgesi
  - Mesleki Yeterlilik Belgesi
  - Kişisel Koruyucu Malzeme Teslim ve Eğitim Kaydı
  - Araç Kullanan Personel İçin Sürücü Belgesi
  - İş Ekipmanı Kullanan Personel İçin Operatör Belgesi
  • Kimlik Kartı olmayan personel fuar alanına giriş yapamayacaktır.

 • F. TEKNİK BİLGİLER VE HİZMETLER
  ÜCRETLENDİRMELER BAĞLANTI BEDELİ TÜKETİM BEDELİ
  ELEKTRİK 10 KW'ya kadar Parantez Fuarcılık tarafından karşılanır.
  10 KW'dan sonra KW başına 15TL+KDV'dir
  (trifaze kablolama bedeli)
  Parantez Fuarcılık tarafından karşılanır.
  SU 250 TL + KDV Parantez Fuarcılık tarafından karşılanır.
  BASINÇLI HAVA 250 TL + KDV Parantez Fuarcılık tarafından karşılanır.
  İNTERNET (Wi-fi) ---- Parantez Fuarcılık tarafından karşılanır.

  • Elektrik, su ve basınçlı hava bağlantıları Sedef Grup Tasarım teknik ekipleri tarafından bedeli karşılığında yapılmaktadır.
  • Özel dekorasyon yaptıran katılımcı firma, standında kullanılmak üzere kablolama için elektrik talebinde bulunmak zorundadır.
  • Tüm stant bağlantılarında pano, sigorta ve kaçak akım rölesi zorunludur. Panosuz, sigortasız ve kaçak akım rölesi olmayan bağlantılara elektrik verilmeyecek, açık olan elektrikler de kapatılacaktır.
  • Talep edilen KW miktarının aşılması durumunda, stant elektrik bağlantılarında oluşabilecek her türlü sorundan katılımcı firma sorumludur.

 • G. GÜVENLİK VE SİGORTA

  • Parantez Fuarcılık, fuar kurulumu, boşaltımı ve fuar açılışından sonra ziyaret saatleri içerisinde sadece fuarın genel güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Kurulum, boşaltım ve ziyaret saatleri içerisinde, standının güvenliğini sağlamak katılımcının kendisine aittir.
  • 3. Şahıs Mali Sorumluluk Sigortası, Parantez Fuarcılık tarafından yaptırılmaktadır.
  • Parantez Fuarcılık, katılımcı firmanın sergileyeceği ürünlere ve şahsi eşyalarına yönelik bir sigorta güvencesi sağlamaz.
  • Özellikle kargaşanın en üst düzeyde olduğu fuar kurulum ve boşaltım zamanlarında, elle taşınabilecek önemli eşya veya malzemelerin stantta bırakılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde oluşabilecek kayıplardan Parantez Fuarcılık sorumlu değildir.
  • Katılımcıların kendi stant eşyalarını ve ürünlerini sigorta ettirmesi tavsiye edilir.

 • H. FUAR KATILIMCI KATALOĞU

  • İDMA Fuarı'nın "Fuar Katılımcı Kataloğu", katılımcı firmaların doldurdukları Katılımcı Teknik Bilgi Formlarındaki bilgiler çerçevesinde Parantez Fuarcılık tarafından hazırlanıp bastırılmaktadır.
  • Katılımcı Teknik Bilgi Formları, size ulaştırılacaktır. Bu formların katılımcı firmalar tarafından doldurulup Parantez Fuarcılık'a ulaştırılması için son teslim tarihi 25 ŞUBAT 2019'dur.
  • Parantez Fuarcılık, yanlış ve eksik doldurulan formlardan kaynaklanan problemlerden sorumlu tutulamaz.
  • Formları belirtilen süre içerisinde doldurup göndermeyen katılımcı, katalogda yer alma iddiasında bulunamaz.

 • I. KATILIMCI YAKA KARTLARI

  • İDMA Fuarı'nın "Katılımcı Yaka Kartları", katılımcı firmaların doldurdukları Katılımcı Teknik Bilgi Formlarındaki bilgiler çerçevesinde Parantez Fuarcılık tarafından hazırlanıp bastırılmaktadır.
  • Katılımcılar, standında görev yapacak kişilerin ad-soyad-görev-şirket adı bilgilerini Parantez Fuarcılık'a söz konusu formlar aracılığıyla yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.
  • Katılımcılar için önceden bastırılıp hazırlanmış olan Katılımcı Yaka Kartları, 19-20 Mart 2019 tarihleri arasında, fuaye girişine kurulacak KATILIMCI bankosundan imza karşılığı teslim edilecektir. Fuarın ilk günü yaşanabilecek yoğunluktan etkilenmemek için fuar kurulamadan bir gün önce Yaka Kartlarınızı almanızı tavsiye ederiz.
  • Yaka kartı formu, "Katılımcı Teknik Bilgi Formu" içerisinde yer almaktadır. Bu formların katılımcı firmalar tarafından doldurulup Parantez Fuarcılık'a ulaştırılması için son teslim tarihi 25 ŞUBAT 2019'dur.
  • Parantez Fuarcılık, yanlış ve eksik doldurulan formlardan kaynaklanan problemlerden sorumlu tutulamaz.